Co to jest e-urząd?
Strefa usług elektronicznych jest portalem (portal eUrząd), którego celem jest stworzenie spójnego systemu dostępu do wszystkich zasobów i usług elektronicznych świadczonych przez Urząd. Portal umożliwia również dostęp do zasobów i usług elektronicznych świadczonych przez inne jednostki administracji publicznej różnych szczebli, które mogą być przydatne dla mieszkańców i przedsiębiorców.
Usługi świadczone poprzez portal można podzielić na dostępne publicznie i nie wymagające rejestracji w portalu oraz na wymagające rejestracji i sprawdzenia tożsamości osoby korzystającej z usługi.
Usługi dostępne publicznie to np. dostęp do informacji o planie i wykonaniu budżetu, czy wyszukiwarka mienia. Dostęp do tych usług uzyskasz wybierając odpowiednie pozycje z menu głównego.
Usługi wymagające rejestracji w portalu obejmują:
- Dostęp do informacji o Twoich: zobowiązaniach podatkowych (składniki podatku, raty, zrealizowane płatności), opłatach, prowadzonych sprawach i wymienianej korespondencji oraz wpisach w rejestrach (np. rejestr zezwoleń na sprzedaż alkoholu, rejestr umów dzierżawnych itd.),
- Możliwość realizacji płatności zobowiązań podatkowych.
W portalu eUrząd możesz uzyskać dostęp do własnych danych ale również do danych osób prawnych i fizycznych, które reprezentujesz. Możesz również w ich imieniu realizować płatności. Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do danych innych niż Twoje, musisz złożyć stosowne upoważnienie w momencie rejestracji.
Rejestracja na portalu eUrząd wymaga posiadania konta na platformie ePUAP i wypełnienia formularza wniosku o dostęp (odnośnik do formularza znajduje się na stronie głównej). Portal eUrząd jest zintegrowany z ogólnopolską elektroniczną platformą usług administracji publicznej ePUAP. Platforma ePUAP umożliwia obywatelom i przedsiębiorcom zakładanie na niej własnych kont i prowadzenie z nich korespondencji z urzędami administracji publicznej. Urzędy administracji publicznej z kolei, publikują na platformie ePUAP elektroniczne formularze umożliwiające załatwianie spraw bez konieczności wizyty w urzędzie.Po wypełnieniu formularza wniosku o dostęp i podpisaniu go podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym możesz przesłać go elektronicznie do urzędu.
W Katalogu usług systemu eUrząd znajdują się odwołania do innych formularzy elektronicznych opublikowanych przez Urząd. Możesz korzystać z nich analogicznie, jak z formularza wniosku o dostęp.Coraz więcej różnych instytucji administracji publicznej udostępnia usługi elektroniczne. Przykładem może być Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej prowadzona przez Ministerstwo Gospodarki. Wybierając pozycję Rejestr Przedsiębiorców w menu głównym portalu eUrząd uzyskujemy dostęp do wyszukiwarki w CEIDG.W Katalogu usług będą sukcesywnie pojawiać się odsyłacze do innych, przydatnych dla naszych mieszkańców i przedsiębiorców usług, świadczonych przez różne jednostki administracji publicznej.Jeżeli chcieliby Państwo podzielić się z nami swoimi uwagami, dotyczącymi działania portalu eUrząd, to prosimy o wypełnienie formularza.
Instrukcja zakładania konta na platformie e-urząd.
Aby móc korzystać z e-urzędu konieczne jest posiadanie tzw.profilu zaufanego na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP)
Instrukcja zakładania konta na ePUAP
Wejdź na stronę https://eurzad.olecko.pl i złóż wniosek o konto, następnie zostaniesz przekierowany na ePUAP.
Na platformie ePUAP zostanie do Ciebie przesłana wiadomość zwrotna, w której otrzymasz login i hasło. Szukaj jej klikając na „Moja skrzynka”.
Wejdź ponownie na stronę https://eurzad.olecko.pl i zaloguj się korzystając z loginu i hasła które otrzymałeś. Po zalogowaniu się w zakładce Twoje konto będziesz mógł zmienić hasło.
Za pośrednictwem platformy e-urząd można dokonać następujących płatności:
- podatek od nieruchomości
- podatek od środków transportu
- opłaty wywóz odpadów komunalnych
- opłaty za dzierżawę
- opłaty za wieczyste użytkowanie
Za pomocą portalu można również:
- sprawdzić harmonogramy płatności, kwoty należności i realizacji płatności
- skierować do urzędu dowolne pismo
- wypełnić konkretne formularze jak np. deklarację za gospodarowanie odpadami czy deklaracje podatkowe
W specjalnej zakładce dostępne są także inne usługi takie jak „Historia pojazdu”, „Bezpieczny autobus” czy „Elektroniczne Księgi wieczyste”
INSTRUKCJA - ZAŁOŻENIE KONTA NA PLATFORMIE ELEKTRONICZNY URZĄD
Jeśli posiadasz konto na ePUAP przejdź do pkt nr 3
1. Załóż konto na ePUAP
Będzie potrzebny PESEL, adres Twojego konta e-mail i Twój nr telefonu kom., na który zostanie wysłany SMS z jednorazowym hasłem.
Wejdź na stronę www.epuap.gov.pli podążaj zgodnie z instrukcją (załóż konto)
Zwróć uwagę, jeśli masz podwójne nazwisko, by wpisać je identycznie jak w dowodzie
Profil zaufany możesz założyć również za pośrednictwem swojego banku
2. Potwierdź osobiście swój profil zaufany w ciągu 14 dni- (jeśli zakładasz profil za pośrednictwem banku potwierdzenie jest w formie elektronicznej)
Możesz to zrobić w dowolnej placówce – ich lista dostępna będzie po tym jak zarejestrujesz się na ePUAP
Placówki w Olecku:
Urząd Miejski w Olecku – Plac Wolności 3 - Punkt Obsługi Klienta – pokój nr 3
Urząd Skarbowy w Olecku, ul. Wojska Polskiego 7
Pamiętaj, by zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport!
3. Teraz możesz już założyć konto i korzystać z e-urzędu
Wejdź na stronę https://eurzad.olecko.pli "złóż wniosek o konto" (automatycznie zostaniesz przekierowany na platformę ePUAP)
Następnie kliknij Załatw sprawę.
Zaloguj się do ePUAP.
Gdy wyświetli się wniosek wypełnij odpowiednie pola.
Następnie kliknij podpisz › podpisz profilem i podążaj zgodnie z instrukcją (wpisz kod który otrzymasz SMSem i kliknij wyślij.
4. Oczekuj na wiadomość - na platformie ePUAP zostanie do Ciebie przesłana wiadomość zwrotna, znajdziesz ją w "Moja skrzynka" będzie to Urzędowe Poświadczenie Doręczenia
W kolejnej wiadomości otrzymasz login i hasło - szukaj ich w załączniku
5. Wejdź ponownie na stronę https://eurzad.olecko.pli zaloguj się korzystając z loginu i hasła które otrzymałeś.
Po zalogowaniu się w zakładce Twoje konto będziesz mógł zmienić hasło.